Излезе новият том от хитовата колекция "История на цивилизацията"! „Големите технологични изобретения“ – от крилатите машини до изкуствения интелект
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Големите технологични изобретения“ – новият, трети том от мащабната поредица „История на цивилизацията“ на издателство „Милениум“, вече е на пазара. Любопитното четиво проследява как се появяват най-големите технологични изобретения от древността до нашия век.
Знаем ли, че първият робот е създаден още преди 2000 години от великия учен Херон от Александрия (I в.)? Наред с другите си „машини“ този най-прославен древен механик, математик и естествоизпитател, „програмирал“ с помощта на тежести и въжета множество автоматични реквизити и съоръжения за гръцкия театър, както и механичен спектакъл, изнасян от актьори роботи. От гледна точка на съвременната наука същината на неговата „контролна система“ наподобява съвременното двоично програмиране.
Известно ли ни е, че изобретените в Китай през III-IV век пр. н. е. хвърчила всъщност са първите „прототипи“ на летателните апарати? И не само това – разбира се, че на китайците им хрумва и мисълта, че с копринената птица може да полети и човек, а в документ от 559 г. четем как жестокият император Ци Венсюaнди заповядал да бъдат пуснати с големи хвърчила неколцина осъдени на смърт негови политически опоненти. За един от тях експериментът бил успешен – той прелетял няколко километра и успял да се приземи благополучно. Всъщност този опит за летене не е нищо по-различно от летенето със съвременен (разбира се, много по-съвършен) безмоторен делтапланер.
От мечтата за летене е обсебен и великият Леонардо да Винчи, който наред с други изумителни технически изобретения създава и чертежи за летателни машини, в които днес разпознаваме вертолета и дрона. Петнайсет столетия по-късно правилността на инженерните му разчети е потвърдена от създателя на първия хеликоптер Игор Сикорски, който на 12 години успява да построи по Леонардовите чертежи модел на бъдещия си вертолет и го вдига във въздуха, задвижвайки витлото му с... обикновен ластик.
Доста често културната арогантност на нашето време пречи да оценим гениалното мислене на хората от други епохи. Обръщайки поглед хилядолетия назад обаче, с удивление ще открием, че древният стремеж към научно опознаване на света води до създаването на все по-съвършени устройства, които всъщност прокарват пътя към високите нива на съвременните технологии. Такава възможност ни дава книгата „Големите технологични изобретения“ от д-р Албена Симова. Тя увлекателно въвежда читателите в света на технологичния напредък като неразривна част от развитието на цивилизацията – от овладяването на огъня до появата на съвременните постижения, свързани с ролята на изкуствения интелект.